Vyberte si svoje miesto:

Štát

Recyklační robot v akci proti elektroodpadu

Pro udržitelné oběhové hospodářství hraje recyklace elektronického spotřebního zboží zásadní roli. Recyklace elektroodpadu však může být škodlivá pro lidské zdraví, a proto představuje optimální oblast použití pro robotiku a automatizaci. Irská technologická společnost Votechnik vyvinula zařízení s robotem KR QUANTEC, které takové výzvy zvládá.


Projekt ALR-4000: S automatizací proti nebezpečnému elektroodpadu 

Plyny jako rtuť a ostré díly jsou důvodem toho, že je pro člověka nebezpečné demontovat obrazovky a monitory s technologií LCD (Liquid Crystal Display). Irská technologická společnost Votechnik pro tento účel vyvinula automatizovanou aplikaci ALR-4000, jejímž srdcem je průmyslový robot KUKA KR QUANTEC. Odsáváním nebezpečných plynů a odstraněním ostrých prvků, jakými jsou zářivky a obrazovky, buňka nejen eliminuje nebezpečí pro člověka, ale také se vypořádá s rostoucími horami elektroodpadu.
Od problému k řešení: KR QUANTEC od společnosti KUKA se věnuje recyklaci LCD monitorů

200 milionů LCD televizorů a možné důsledky

Dopad LCD televizorů na životní prostředí je značný. Každý rok se celosvětově prodává kolem 200 milionů těchto televizorů. Vznikají tak toky odpadu, které je třeba efektivně, hospodárně a bezpečně likvidovat. Odborníci tuší, že „skrytý“ skleníkový plyn fluorid dusitý, který se používá k výrobě plochých televizorů, mohl globální oteplování urychlit mnohem výrazněji než uhelné elektrárny. Poptávka spotřebitelů po takových přístrojích však ukazuje, že stále více z nich končí v toku odpadu. Lisa O‘Donoghue, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Votechnik, vysvětluje: „Celý svět směřuje k oběhovému hospodářství, a Evropa zaujímá vedoucí postavení s iniciativami, jako je Green Deal a Akční plán pro oběhové hospodářství. Takové iniciativy jsou nezbytně nutné k navrácení materiálů z produktů, které v současnosti používáme, do oběhu.“
LCD televizory se vyrábí ve velkém množství, z nichž stále více končí v odpadu

Recyklace: Snížení nebezpečí pro člověka díky robotice

Se zařízením ALR-4000 od společnosti Votechnik lze tento elektroodpad automaticky zpracovat a bezpečně likvidovat. V minulosti bylo mnoho z těchto produktů likvidováno na skládkách, přičemž mohlo dojít k úniku rtuti do půdy a vody. Pokud se rtuť obsažená v plynových výbojkách přístrojů dostane do potravinového řetězce, může to způsobit neuromuskulární a kognitivní poruchy. V typickém 40palcovém televizoru může být přibližně 18 m tenkých zářivek se rtutí. „Tato oblast je ideálním polem pro robotiku. Stroje nejsou napadeny chemikáliemi, zvláště pokud jsou správně připraveny,“ zdůrazňuje Brian Cooney, výkonný ředitel společnosti KUKA v Irsku.
Bezpečnější způsob recyklace elektroodpadu – automatizované zařízení ALR-4000 s robotem značky KUKA
Automatická recyklace odpadu: KR QUANTEC boduje svou robustností a přesností opakování

KR QUANTEC: Srdce recyklace

Díky automatizace procesů s recyklačními roboty odpadá kontakt člověka se škodlivými plyny a tekutými krystaly i riziko poranění např. o střepy, ke kterému dochází při vytahování zářivek a televizních obrazovek. Zařízení je vybaveno průmyslovým robotem KUKA KR QUANTEC s vysokou nosností. „KR QUANTEC je náš nejekologičtější robot, který dokonale zapadá do prostředí recyklace odpadu,“ říká Brian Cooney. KR QUANTEC se vyznačuje vynikající provozní účinností, nákladově efektivním uvádění do provozu a výhodnou údržbou. Díky modulární konstrukci je počet komponent značně snížen, což přispívá k minimalizaci potřeby údržby. Inovativní koncepce kabeláže a přívodu energie rovněž snižuje provozní náklady. Samotný robot je navíc možné z 90 procenty recyklovat.

Uvolnění toho, co je cenné, uzavření toho, co je nebezpečné

Při minimalizaci manuální práce a rizik, zařízení ALR-4000 zvyšuje propustnost ve srovnání s manuálním postupem z pěti přístroji na 60 za hodinu. To je zvýšení o 1200 procent. Kromě toho může stroj pracovat nepřetržitě. „Technologie, jako je ta naše, vnímáme jako průkopnickou pro zpracovávání s vysokou propustností, která umožňuje třídění cenných materiálů z odpadových produktů, ale také odstranění znečišťujících látek a zachycení nebezpečných látek v rámci procesu,“ říká generální ředitelka společnosti Votechnik, Lisa O‘Donoghue. Vzhledem k tomu, že proces čištění probíhá uvnitř uzavřeného zařízení ALR-4000, vestavěný uhlíkový filtrační systém zaručuje, aby škodlivé plyny byly zachyceny a nebyly uvolněny do atmosféry.
Vysoká propustnost: Automatizované zařízení recykluje 60 přístrojů za hodinu

Uhlíkové blokové filtry umožňují systém Plug and Play

Uhlíkové blokové filtry pracují vysoce účinně při filtrování nečistot, včetně nebezpečných plynů, a tak se společnosti Votechnik podařilo vytvořit systém „Plug and Play“. Při likvidaci LCD přístrojů čelí zařízení ALR-4000 různým výzvám: různým tvarům a velikostem, značkám a modelům. Konfigurace LCD mohou obsahovat více než 150 šroubů a různých upevňovacích prvků včetně lepidla, lepící pásky nebo stahovacích pásek. Některé mají reproduktory nahoře nebo dole, nebo dokonce DVD přehrávač na zadní straně. Společnost Votechnik proto provedla čtyři vývojová kola v průběhu deseti let, aby nakonec vytvořila robustní, automatizovaný stroj, který dokáže manipulovat s různými iteracemi LCD.
Buňka ALR-4000 si dokonce umí automaticky poradit s různými typy nástavců
Projekt s budoucností: Recyklační robot přebírá demontáž LCD displejů

Robustní a spolehlivý KR QUANTEC jako partner

KR QUANTEC významně přispívá k tomu, že se to nyní konečně podařilo. Průmyslový robot je velmi tuhý, spolehlivý a přesný v opakování, ale také má dostatečnou nosnost pro manipulaci s velkými břemeny – včetně těžkých nástrojů na ramenu robota. Jeho robustnost z něj činí ideálního partnera v prostředí recyklace odpadu, v němž je vyžadována vysoká úroveň automatizované obratnosti pro provádění úkolů s velkou mírou přesnosti.

Celosvětový servis a podpora

Dalším aspektem pro společnost Votechnik byla celosvětová podpora robota, protože buňky ALR-4000 mají být celosvětově používány při recyklaci odpadu. Globální přítomnost společnosti KUKA a schopnost podporovat stroje ALR-4000 na mezinárodní úrovni, byly proto velmi důležité při rozhodování ve prospěch robota KR QUANTEC. Po deseti letech vývoje by zařízení ALR-4000 coby řešení pro automatizovanou recyklaci mohlo být odpovědí na řadu výzev, které s sebou přináší průmysl spotřební elektroniky.
KR QUANTEC třídí cenné suroviny z odpadových produktů

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.