Vyberte si svoje miesto:

Štát

Robot KR QUANTEC PA, používaný v truhlářství Voit

Robot KUKA se stará v truhlářství o rychlost a přesnost.


Co má truhlářství společného s automobilovým odvětvím? Na první pohled nic. Firma Voit Schreinerei si z toho ale udělala hlavní obor činnosti. Stará se o to, aby se v autosalónech předních německých výrobců dodržovala podniková identita.

Přebírá vnitřní interiéry autosalonů, zařizuje obchodní prostory, prostory pro odpočinek a zákazníky. Paletizace různých dřevěných desek v oblasti oboustranné olepovačky hran přebírá v truhlářství robot firmy KUKA KR 180 R3200 PA s kloubovým ramenem z řady KUKA KR QUANTEC.

Rodinný podnik Voit z Au/Hallertau, 1919, založený panem Stefan Voit jako truhlářství, je specialistou v oblasti dřeva a zpracování a zaručuje nejvyšší kvalitu v oblasti nábytkářského průmyslu a vnitřní výstavby.

Podnik se svými 50 pracovníky, který je mezitím již ve třetí generaci veden panem Stefan Voit, je dodavatelem německých prémiových výrobců v automobilovém průmyslu. Podnik se specializoval na konstrukci a aranžování autosalónů – od psacích stolů pracovníků přes showroomy až po společenské místnosti.

Stohování pomocí vakuové techniky 

Pro stohování různých desek, například pro psací stoly a skříňky, firma Voit nyní poprvé používá robot, KR 180 R3200 PA řady KR QUANTEC s nosností 180 kg a s rádiusem dosahu 3 200 mm. Před časem podnik zakoupil novou olepovačku hran s cílem, aby byla obsluhována pouze jedním pracovníkem. Tzn., že na stroji by měla pracovat pouze jedna osoba, zodpovědná za přípravu, obsluhu a podávání nábytkových desek na vstupu stroje. 
Robot KUKA stohuje rychle a přesně dřevěné desky díky vakuové technice

Stohování na konci stroje by měl převzít robot. To bylo zadání pro firmu Fischertech ze Sasbach am Kaiserstuhl, systémového partnera firmy KUKA Roboter GmbH. Řečeno, uděláno: Robot KR QUANTEC PA stohuje dřevěné desky za strojem na sebe. Jednotlivé desky přitom vyjíždí na poháněném válečkovém stole ze stroje, ve kterém byly ofrézovány a sklíženy a jsou robotem nasáty a stohovány pomocí vakuového chapače.

To ovšem není vždy tak jednoduché. Někdy musí být také vedle sebe uloženo několik úzkých nábytkových dílů. Ani to není žádný problém pro robot od firmy KUKA. Program robotu řídí podavač přesně pro různé velikosti dílů, takže je robot stohuje podle stanovených polohových schémat.

Pokud je stoh plný, vyjíždí robot automaticky po poháněné stohovací válečkové dráze z robotické buňky. Pokud ještě následuje další opracování hran, odjede zpět k začátku stroje. Zabudovaná bezpečnostní technika přitom samočinně rozpozná, zda stoh vyjíždí ven, nebo zda například chce do robotické buňky vstoupit osoba. Pokud by se jednalo o případ vstupu osoby, robot se okamžitě zastaví. Jeden pracovník firmy Voit byl zaškolen do techniky robota, nemusí ovšem umět ho programovat.

Program robotu řídí podavač přesně pro různé velikosti dílů.

„Každý náš zákazník obdrží vypracovaný individuální program, který obsahuje pouze určité parametry jako délka, šířka a tloušťka. Zákazník tedy přesně definuje nejmenší a největší zpracovávaný díl – v případě firmy Voit nejmenší a největší stohovaný nábytkový díl. Obsluha pak musí pouze umět změnit tyto parametry, jinak nejsou nutné žádné předběžné znalosti“, vysvětluje Roland Fischer, majitel firmy Fischertech. 

Výhodou je, že existuje datové rozhraní pro připojení olepovačky hran, takže je nutné znovu zadat již jen jednu až dvě hodnoty. I ovládací přístroj je individualizované řešení. KUKA SmartPad ve formě touchpad nabízí uživatelskou plochu přizpůsobenou firmou KUKA speciálně pro Fischertech s přehlednou ovládací obrazovkou pro snadné zadávání potřebných proměnných produktu a také zobrazení různých parametrů celého zařízení. 


Jedním kliknutím se nyní dostaneme všude – plně integrovaná plocha, jednoduše vyřešená

Roland Fischer, majitel firmy Fischertech

Vysoké tempo a vysoká přesnost

Než došlo k rozhodnutí pro KR QUANTEC PA, stála firma Voit před otázkou: Roboty, nebo řešení pomocí portálu. To druhé by sice bylo cenově výhodnější, je ale oproti KR QUANTEC PA málo pružné a nepřesné. Přesnost stohování by se například pohybovala v plus minus několika centimetrech. Mimo to má portálový systém jen omezený akční rádius, nedá se používat tak mnohostranně jako robot a má navíc ještě menší výkon, vyšší spotřebu energie a rychlejší opotřebení. 
Oproti řešení s portálem stohuje robot KUKA pružněji a přesněji
Výhody robotu KR QUANTEC PA jsou nabíledni: Vysoké tempo a vysoká přesnost, zkrácené doby cyklů a dosah 3 200 mm. Navíc je dalším špičkovým produktem této konstrukční řady konstrukce z dutých hřídelí s 60 mm velkým průchozím otvorem. Tak mohou být všechny běžné hadicové svazky umístěny v dutých hřídelích a chráněny. To snižuje velikost kolizního obrysu, zjednodušuje ofline programování a prodlužuje životnost hadicového svazku. Mnoho výhod, které usnadnily rozhodování ve firmě Voit.

Dnes lze pomocí robotu provést stohování 2400 jednotlivých dílů za směnu, dříve to bylo asi o 40 procent méně

Stefan Voit

Kromě toho ušetříme samozřejmě energii, protože robot dosahuje stejného počtu kusů za mnohem kratší dobou chodu než starý stroj“, pokračuje Voit. 

Přechod na robot si podnikatel představoval mnohem obtížněji. „Naše očekávání byla výrazně překonána. Integrace robotu do výrobního procesu proběhla velmi rychle, mohli jsme během tří dnů pokračovat ve výrobě. Již tři měsíce nyní běží robot bez poruch a zvýšili jsme kvalitu a odbyt.“ Tolik spokojenosti podněcuje již myšlenky na následující robot. Ten by mohl například pokládat dílce vpředu na vstupu olepovačky hran. 

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.