Vyberte si svoje miesto:

Štát

KUKA omniMove manipuluje ve velmi úzkém prostoru díly s vysokou hmotností pro výrobu letounů A380 u firmy Airbus

90 tun otočeno ze stojící polohy


Vlajková loď firmy Airbus A380 se pohybuje jakoby bez námahy vzduchem. Aby se dostala nahoru, používají se při výrobě tohoto velkého ptáka na zemi flexibilní a výkonné mobilní těžkotonážní platformy. KUKA omniMove je díky kolům Mecanum schopen přepravovat ve výrobním zařízení v Hamburku díly letadla o hmotnosti až 90 tun i v tom nejužším prostoru na milimetr přesně. 

Ten pohled bere dech: Pracovníci výrobní linky Airbusu v Hamburku přesouvají obrovské 90 tun vážící a 15 metrů dlouhé části trupu A380 v budově o velikosti fotbalového stadionu. Přitom žonglují jednotlivými díly, jako by to byly dílky lega na stole. To umožňuje mobilní transportní platforma KUKA omniMove, přepravní vozidlo pro těžká břemena s koly Mecanum umožňujícími pojezd do všech směrů.

Tento princip kol zabezpečuje neomezenou manévrovatelnost. V budově, ve které se A380 vyrábí, používá Airbus již rok dvě mobilní transportní platformy, aby dosáhl požadovanou dobu taktu dílů trupu, které se pohybují po proudové lince. K přepravě velkých dílů se mohou platformy spojit. 

Kola Mecanum umožňují maximální manévrovatelnost v omezených prostorových podmínkách

V hangáru společnosti Airbus je prostor omezený nejrůznějšími pracovními stanicemi a obrovskými díly trupu. Největší výhodou platformy KUKA omniMove je její schopnost vytočit se z místa. Její neomezenou volnost pohybu jí propůjčují kola Mecanum umožňující pojezd do všech směrů. Ta se pohybují ve všech směrech a fungují dokonce i při maximálním přípustném zatížení 90 tun s nejvyšší přesností.

Za mnohostrannost vděčí své naprosto speciální konstrukci: Kolo Mecanum se skládá z několika jednotlivých válečků, z nichž každý je umístěn pod úhlem 45 stupňů vůči ose. Tím má KUKA omniMove fascinující pohyblivost, která umožňuje firmě Airbus optimální a efektivní využití prostoru ve výrobní hale.  

Kola Mecanum platformy KUKA omniMove dovolují pohyb v každém směru.

Jednoduché ovládání, rychlost, bezpečnost a dlouhá doba výdrže akumulátoru

I další požadavky na transportní plošinu jsou v závodu Airbusu odedávna vysoké. Systém KUKA omniMove splňuje tyto požadavky velmi dobře, jeho použití je jednoduché, velmi rychle naučitelné a mimořádně dobře se řídí. A nelze opomenout ani velmi výkonné akumulátory: Platforma KUKA omniMove pracuje neúnavně 48 hodin bez nutnosti dobíjení. Tým společnosti Airbus přesvědčily k používání platformy KUKA omniMove její vlastnosti, jako je jednoduché ovládání, flexibilita a přesnost tohoto zařízení.

Další potenciál pro automatizaci při výrobě letadel

„Vlastníme dnes jedenáct výrobních podniků v Evropě a náš dodavatelský řetězec obepíná celou zeměkouli“, říká Dr. Kai Brüggemann, vedoucí podniku firmy Airbus v Hamburku. Ve výrobním zařízení v Hamburku, které zaujímá plochu o velikosti města ve Finkenwerder přímo u Labe, prochází mnoho různých typů letadel různými stádii montáže a fázemi testování. V každém okamžiku se dopravují díly do zařízení a opět ven.

Logistika a přeprava dílů v různých úsecích montáže se tak stala důležitou součástí výrobního procesu. Použití platforem KUKA omniMove má tedy být v automatizaci výroby u Airbusu pouze začátek.

Doufám, že budu moct zavézt do našich hangárů ještě další produkty KUKA – a to standardní produkty KUKA, žádné specifické produkty pro leteckou techniku.

Dr. Kai Brüggemann, vedoucí podniku firmy Airbus v Hamburku

Zavedení vysoce moderních technologií do výroby

Úspěch Airbusu se zakládá na inovaci a zavedení moderních technologií do výroby. „Hledáme i v jiných odvětvích vhodná řešení, zvláště v automobilovém sektoru.“ Dr. Brüggemann je přesvědčen, že jeho podnik bude moci přenést mnoho řešení z automobilového průmyslu do výrobních zařízení firmy Airbus: „Máme zde v Hamburku proudovou linku – neustále se pohybující výrobní linku, která je v leteckém průmyslu jedinečná.“

Již počátkem příštího roku zavede Airbus další, plně automatickou výrobní linku pro nový model letadla. KUKA je partner sdružení, které toto řešení budoucnosti bude dodávat. „Je na čase zavést roboticky automatizované procesy i do leteckého průmyslu. Velmi rychle uzavřeme tuto ještě existující mezeru vůči automobilovému průmyslu“, dívá se Dr. Brüggemann do budoucnosti.

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.