Vyberte si svoje miesto:

Štát

Renovace strojů: Omlazující kúra u specialisty na lisy

Již téměř 40 let se ve společnosti KUKA Industries v Obernburgu renovují staré odhrotovací a tušírovací lisy a také roboty: Všechny tyto stroje zde získávají šanci na druhý život. Tak jako odhrotovací rychlolis SEP 16-100 značky REIS, který již 16 let vykonává svoji práci u jednoho německého dodavatele automobilového průmyslu.


Namísto nahrazení novým lisem se zákazník rozhodl pomocí generální opravy ve strojírenském závodu KUKA svůj stroj přizpůsobit nejmodernějším produkčním a bezpečnostním požadavkům a připravit jej tak co nejlépe na mnoho dalších úspěšných let u jeho majitele. 

Výchozí situace: Zastaralý, opotřebený odhrotovací lis

Když přijde na řadu generální oprava ve strojírenském závodě společnosti KUKA Industries v Obernburgu, mají lisy za sebou již tisíce provozních hodin – a je to na nich vidět. Úniky, mechanická poškození, opotřebené válce a těsnění, vůle nebo koroze jsou nejčastější projevy opotřebení. To vše ale není pro odborníky firmy KUKA problém: „Neexistuje nic, co bychom zde neuvedli znovu do provozu“, říká Eberhard Amrhein, vedoucí Customer Service pro oblast EMEA společnosti KUKA Industries. „V posledních 35 letech se u nás objevily stroje v nejrůznějším stavu – a dosud jsme vždy dokázali navrátit každý stroj do vrcholné formy podle přání majitele." 
Zastaralý odhrotovací lis Reis se má uvést znovu na nejnovější stav techniky.
Jedním z nich je odhrotovací rychlolis Reis jednoho německého dodavatele automobilového průmyslu. Odhrotovací lis typu SEP 16-100 s lisovací silou 100 tun pořídil podnik na konci devadesátých let, aby s jeho pomocí vyráběl díly z tlakového lití pro automobilový průmysl. Po 16 letech třísměnného provozu stroj ještě stále běžel, ale přece jen poněkud zastaral. Řízení již neodpovídalo nejnovějšímu stavu techniky a také větší nástroje nebylo možné bez problémů namontovat. Co udělat – začít znovu s novým strojem nebo stavět na roky osvědčeném základu? Zákazník přemýšlel o pořízení nového stroje, ačkoliv měla být přednostně zachována hodnota dosavadního stroje. Ten by měl již splňovat jisté parametry – jako určitou montážní výšku a vysoký technický stav. Proti tomu stála cena nového stroje. 

Úloha: Aktualizovat na průmyslový standard

Pro konečné rozhodnutí přizval zákazník znovu na palubu odborníky z KUKA Industries, kteří mu radili již při pořízení. Po důkladném vyhodnocení, které obsahovalo posouzení mechanických, elektrických a hydraulických vlastností a řídicí techniky bylo konstatováno: V tomto případě by se vyplatilo investovat do generální opravy. Vždy to není pravidlem. "Existují situace, ve kterých se generální oprava, vždy podle rozsahu a stupně vybavení, přibližuje ceně nového stroje", vysvětluje Eberhard Amrhein. "Určité díly zůstávají samozřejmě staré a přesto dosahuje cena za opravu 80 nebo 90 procent ceny nového stroje. Podle rozsahu je nový stroj také relativně rychle vyroben. To je nutné zvažovat případ od případu."

Řešení: Přestavba na nejnovější standardy

Podle přání zákazníka byly provedeny přestavby – jiné stojany, nové zařízení ochranné mříže, zvětšená montážní výška pro větší nástroje – společností KUKA Industries nákladově efektivním způsobem. Zejména firma KUKA bodovala jako integrátor nového řídicího systému: Pro zákazníka bylo zvláště důležité, aby řízení pro odhrotovací lis odpovídalo nejnovějším standardům– což u firmy KUKA představuje Dialog IV. Řídicí systém založený na PC byl firmou KUKA vyvinut v kooperaci speciálně pro zákazníky, jakým je tento dodavatel automobilového průmyslu. Prostřednictvím monitoru a dotykového displeje lze intuitivně a snadno programy závislé na použitém nástroji vytvářet, modifikovat, ukládat a rozmnožovat. Navíc robustní hardwarová tlačítka umožňují lis snadno ovládat i v drsném slévárenském provozu, ve kterém nečistoty ztěžují práci s dotykovým displejem.
Nové a modifikované: Odhrotovací lis byl odborníky firmy KUKA optimalizován podle přání zákazníka.

Dostupnost náhradních dílů jako u nově pořízeného stroje

Během generální opravy se většinou nelze vyhnout absenci stroje.  "U zařízení s roboty lze v nouzovém případě robot nahradit stejným typem a přenést naprogramování. To není v případě lisu vždy proveditelné", vysvětluje Eberhard Amrhein. S cílem maximálně zkrátit dobu výpadku, musel zákazník průběh co nejpřesněji naplánovat a příslušným způsobem přizpůsobit výrobu. Od okamžiku demontáže až do opětovného uvedení do provozu a přejímky v závodě uplyne několik týdnů. Mezitím se stroj jednou kompletně rozloží na jednotlivé díly a vyčistí. Všechny vadné a opotřebené komponenty se potom vymění za nové konstrukční díly. Díky tomu disponuje zrenovovaný stroj stejnou zárukou dodávek náhradních dílů jako nový stroj„Nyní má zákazník zase na 16 let svůj klid", říká s úsměvem Eberhard Amrhein.

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.