Vyberte si svoje miesto:

Štát

Pivovarnické umění na nejvyšší úrovni: Paletizace přepravek na pivo

Malý, ale vysoce kvalitní - to je motto soukromého pivovaru Christian Fiedler ze saské vesničky Oberscheibe. Rodinný podnik s 18 zaměstnanci velmi úspěšně vyrábí prémiová piva podle starého dobrého německého pivovarského umění. Robot KUKA paletuje těžké přepravky na pivo a usnadňuje tak práci zaměstnanců.


Inovativní pivní hodnotový řetězec s důslednou automatizací

„Moudrý předbíhá dobu. Chytrý s ní kráčí po všech cestách. Vychytralý ji využívá ve svůj prospěch. Hloupý proti ní bojuje.“ „Výrok týdne“ je napsáno nad moudrostí zabalenou do lepicí fólie na příjezdové cestě do soukromého pivovaru Christian Fiedler. Zdá se, že se zde v poklidné vesničce Oberscheibe v Saské části Krušných horách zastavil čas. Pivovar sídlí v budově z předminulého století, a je obklopený přírodou. Lišky by zde mohly dávat dobrou noc, nebýt ulice Bundesstraße 101, která spojuje hlavní město Berlín s městečkem Aue, a nebýt malého živého pivovaru rodiny Fiedler.

Věrnost tradici a orientace na budoucnost

Hlavním šéfem je 63letý Christian Fiedler. Sládek staré školy, pro kterého je ve špičkovém pivu německého pivovarského umění vše, čeho je opravdu třeba: láska k domovině, poctivé, tradiční řemeslo a podpora nejmodernějších prostředků ke splnění nejvyšších kvalitativních očekávání. U vjezdu do vnitřního dvora stojí malý bagr. Dlažba u vjezdu do Bräustüberl musí být vyměněna. „Vždy je co dělat,“ říká Christian Fiedler. „Ale nejen tady. Tam je náš nejnovější klenot,“ říká a ukazuje na robotický paletizační systém u vstupu do plnicího zařízení. 
Die Privatbrauerei Fiedler im Erzgebirge
Soukromý pivovar Fiedler v Krušných horách

KR QUANTEC ulehčuje zaměstnancům práci při stohování přepravek na pivo

5osý robot KUKA KR 180 PA z řady QUANTEC nakládá a vykládá celé vrstvy přepravek na pivo na příjmu a výdeji zboží svými zelenými rameny, a to jak plné, tak prázdné. „To nám nejen výrazně usnadňuje fyzicky náročnou práci, ale zároveň nám přináší zcela nové možnosti využití našich odborných pracovníků lépe a fyzicky méně intenzivně v jiných oblastech.“ V době rostoucího nedostatku pracovních sil v prostředí pivovarů tuto skutečnost nelze hodnotit dostatečně vysoko. „Glück auf!“ se zde říká ve staré dobré hornické tradici. „Štěstí a schopnosti patří k sobě,“ říká Christian Fiedler.
Christian Fiedler je hlavní šéf, sládek staré školy

Na cestě k automatizaci

Jít s dobou v pivovarnictví, stejně jako v nápojovém průmyslu obecně, vždy znamená také automatizaci. Na to se specializují Till Beyer a Beyer Maschinenbau GmbH z Roßweinu. Stejně jako Fiedler se jedná o rodinný podnik, jehož kořeny sahají až do roku 1862. Paletizační, balicí a dopravníková technika i kompletní systémy se zaměřením na nápojovou techniku a potravinářský sektor jsou stavěny ve vlastním závodu a dodávány, uváděny do provozu a servisovány jako řešení šitá na míru, v případě potřeby také s integrovanou robotikou.

Till Beyer, generální ředitel společnosti Beyer Maschinenbau GmbH, se specializuje na automatizaci v nápojovém průmyslu

Lépe později než nikdy 

„První jednání s firmou Fiedler o automatizované paletizaci lahví jsme vedli už v roce 2005,“ vzpomíná Till Beyer. Jenže pak se firma musela zabývat jinými otázkami a investici do paletizačního zařízení odložila. „To je typické pro středně velké společnosti. My strojní inženýři a integrátoři prostě musíme být trochu trpělivější.“ V roce 2018 už ale bylo na čase: Fyzicky náročné úkoly paletizace a depaletizace ve společnosti Fiedler měl v budoucnu provádět robot. 

KR QUANTEC PA přebírá úkol paletizace těžkých přepravek na pivo, čímž se uleví zaměstnancům

Kompaktní, silný a neúnavný 

Příslušnou technologii zajistí 5osý KUKA KR QUANTEC PA - všestranný robot v modulárním provedení. Dokáže přemisťovat břemena o hmotnosti až 180 kilogramů. Ve společnosti Fiedler robot svým chapadlem nabere až čtyři přepravky na pivo současně. Zvedá příchozí prázdné přepravky z palety na dopravníkový systém a přepravky s naplněnými lahvemi z válečkového pásového dopravníku umisťuje přímo na paletu. Na europaletě je místo pro 800 lahví ve 40 přepravkách, které jsou z paletizačního systému přivezeny vysokozdvižným vozíkem do výdejního skladu nebo přímo na nákladní automobil.

Investice do budoucnosti

Automatizační řešení jsou osobním koníčkem Thomase Fiedlera, syna Christiana Fiedlera. Sládek ztělesňuje pátou generaci a do rodinného podniku vstoupil v roce 1999. Od té doby se obzvláště intenzivně stará o veškeré technické záležitosti. „Víme, že musíme neustále investovat, abychom si udrželi krok s nejnovějšími technologiemi,“ říká Thomas Fiedler. Pro něj to znamená, že stejně jako u použití robotů vždy chce plně rozumět požadovanému řešení a chce ho pak implementovat důsledně a jako celkový balíček.
Sládek Thomas Fiedler spojuje tradiční pivovarské umění podle zákona o čistotě piva (Reinheitsgebot) s odvahou inovovat

Automatizace je zábava

„Věci nedotažené do konce pro mě nepřipadají v úvahu." Řada středně velkých firem v jeho branži se automatizace stále bojí. „To je ale naprosto zbytečné. Automatizace je zábava„V osobě Tilla Beyera měl velmi dobrého sparing partnera, který přesně věděl, co je v nápojovém průmyslu důležité – a který byl také schopen zohlednit místní a prostorové podmínky.
V nápojovém průmyslu, stejně jako zde v plnicím zařízení, je automatizace „naučena“. Použití robotiky je v takovém případě velmi snadné

Optimalizace dostupných kapacit

A právě to bylo pro historické budovy pivovaru Fiedler obzvlášť důležité. „Dostali jsme se na hranici prostorových kapacit našeho pracoviště. Rozšíření je zde proto možné pouze na základě optimalizace dostupného prostoru", ví Thomas Fiedler. 
Integrace robotické buňky proto také vyžadovala důkladně promyšlenou práci na míru. „Pro celé paletizační zařízení jsme měli k dispozici jen 4 x 5 metrů – a další místo jsme potřebovali pro průchod k plnicí stanici, abychom mohli europalety přepravovat kolem skříně robota,“ popisuje sládek náročné podmínky panující na místě instalace. „Ale zvládli jsme to," raduje se. 
 
Robot KR QUANTEC uchopuje europalety a nápojové přepravky s lehkostí a mimořádnou přesností

Robotika v pivovaru není žádná věda

Ale pro sládka to není jen otázka fyzické integrace zařízení. Také by mělo být možné co nejsnáze digitálně integrovat automatizační techniku do probíhajících procesů. „Software pro to vytváří potřebný základ,“ vysvětluje Till Beyer. Jakožto rozhraní mezi robotem a řídicím systémem stroje KUKA.PLC mxAutomation umožňuje jednoduché uvedení do provozu, programování a diagnostiku každého robota KUKA pomocí PLC - a navíc je uživatelsky přívětivé i bez zvláštních znalostí programování robotů. Téměř všechny funkce řídicích systémů robotů lze vyvolat prostřednictvím PLC, KUKA.PLC mxAutomation kromě toho nabízí knihovny robotů pro všechny známé řídicí systémy PLC na trhu.
Ovládání zařízení je uživatelsky velmi přívětivé díky softwaru KUKA.PLC mxAutomation. Zaměstnanci pivovaru k tomu nepotřebují žádné zvláštní softwarové znalosti

Zajišťování kvality díky vysoké přesnosti opakování

Otec a syn jsou o cestě soukromého pivovaru k automatizaci hluboce přesvědčeni. „Automatizace vytvoří základ pro trvale vysokou kvalitu našich prémiových piv. V tom tkví mnohem více budoucnosti než v ničivé cenové válce, která bohužel zasáhla mnoho oblastí pivního trhu,“ říká s přesvědčením Thomas Fiedler. A jeho otec Christian si také velmi užívá inovace související s procesem vaření piva: „Když přijdu brzy ráno do pivovaru, praská a syčí to v každém rohu,“ říká se šibalským úsměvem. „Od automatické varny přes automatizované plnicí zařízení až po paletizační roboty – vše je nastaveno na spolehlivou a trvale vysokou kvalitu našich piv. To je to, co nás odlišuje a v konečném důsledku dělá klíčový rozdíl v konkurenčním prostředí. Naše pivo prostě musí skvěle chutnat. Tečka. V tomto ohledu neděláme žádné kompromisy."
Ve společnosti Fiedler robot svým chapadlem nabere až čtyři přepravky na pivo současně

Směr bude stejný i v další generaci

Na konci roku 2022 chce Christian Fiedler svěřit vedení pivovaru do rukou svého syna Thomase. Ten je vysoce motivovaný. „Další věc, kterou uděláme, je modernizace plnění sudů." Poptávka je velká. A to by mělo tak zůstat. Jeho dcera Vanessa totiž teprve začíná se studiem na sládka - ve startovacích blocích je tak už šestá generace. Zdá se, jako by historie tradičního podniku Fiedler v Krušných horách ani zdaleka nebyla u konce. Tak tedy: Glück auf!

Automatizace vytváří základ pro trvale vysokou kvalitu našich prémiových piv. V tom tkví mnohem více budoucnosti než v ničivé cenové válce, která bohužel zachvátila mnoho oblastí pivního trhu.

Thomas Fiedler, sládek soukromého pivovaru Christian Fiedler

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.