Vyberte si svoje miesto:

Štát

KR AGILUS automatizuje zpracování potravin

Nizozemská rodinná značka Vepo Cheese sází na automatizaci zpracování potravin: Dva hygienické roboty KR AGILUS značky KUKA zpracovávají sýr na tyčinky a přivádějí je do balicího stroje. Díky těmto procesům se zvýšil hygienický standard – a zdvojnásobila se výrobní kapacita.


100 let tradice sýrů v nizozemské společnosti

Mezi milovníky sýrů je Nizozemsko považováno za velmoc. Pohled na čísla exportu také ukazuje, že Nizozemsko je na světové špičce: Podle OEC World Statistics je s 3,8 miliardami eur na druhém místě za Německem (4,5 miliardy eur). Sýr a Nizozemsko patří k sobě – to je to, co paní Antje reprezentuje už přes 50 let. Rodinný podnik Vepo Cheese v Bodegravenu v Jižním Holandsku je působivým důkazem toho, že „typicky holandské“ zahrnuje také inovace a růst.

Na nejvyšší úrovni hygieny: KR AGILUS HM krájí a balí sýr

Díky inovativnímu kráječi dokázala firma Vepo Cheese automatizovat své výrobní postupy.

Původní myšlenka: Kráječ pro potravinářský průmysl

Například při krájení a balení potravin: „Když mluvíme o sýru, mluvíme o všem, co milujeme a co nás pohání kupředu,“ říká Mark Verkleij, CEO ve firmě Vepo Cheese, o své filosofii v potravinářském průmyslu. „Generaci po generaci pracujeme na zlepšování krájení, strouhání, porcování a balení (polo)tvrdého sýra. A tak nás napadla myšlenka automatizované výrobní linky pro naše sýrové tyčinky.

Hugo van Put (vlevo), Technical Operations Manager ve firmě Vepo Cheese, a Robin de Groot, Managing Director ve firmě Groba, znají všechny procesy v potravinářském průmyslu.

Inteligentní robotika: 10 000 sýrových tyčinek za hodinu

S více než 100 letou rodinnou tradicí se Vepo Cheese plně zaměřuje na evropský trh. Stejně jako jiné firmy, i Nizozemci museli čelit zvýšeným hygienickým požadavkům při zpracování potravin. „Sýru se mělo přímo dotýkat pouze tolik lidí, kolik je třeba,“ vzpomíná Hugo van Put, Technical Operations Manager ve firmě Vepo Cheese. „Zároveň jsme chtěli zdvojnásobit výrobní kapacitu při krájení našich sýrových tyčinek z 5000 na 10 000 kusů za hodinu. Hledali jsme tedy silného partnera pro automatizaci.“ A našli ho v systémovém integrátorovi Groba a společnosti KUKA. Řešení: Plně automatizovaný provoz dnes zajišťuje LAMBDA 405 se 2 roboty KR AGILUS HM („Hygienic Machine“).

Automatizace v potravinářském průmyslu pro větší hygienu při manipulaci s potravinami.

Jedinečná automatizační technologie v provozu

LAMBDA 405 je kráječ pro jednotlivě balené sýrové svačinky, jako jsou například tyčinky. „Společně s firmou Groba jsme přizpůsobili robotickou jednotku našim potřebám a našemu balicímu stroji,“ říká Hugo van Put. A Robin de Groot, Managing Director firmy Groba, dodává: „Stroj v této podobě nebyl nikdy předtím vyroben.“

Ve firmě Vepo Cheese se potraviny zpracovávají automaticky – například se automaticky krájí a balí. Podporu zde poskytují roboty značky KUKA.

Zvláštní požadavky na stroj a provoz

A takto systém funguje: Obsluha si musí pouze vybrat jeden ze dvou předkonfigurovaných programů v závislosti na druhu sýra. Sýr je poté dopravován do stroje pomocí dopravního pásu. Jeho délka se měří pomocí vzdálenosti mezi krájecím nožem a chapadlem a z toho se vypočítá počet plátků sýra. LAMBDA 405 pak dokáže krájet plátky se specifikovanou tloušťkou, která pak ovlivňuje výšku tyčinek a hmotnost porce. A co je na tom tak mimořádné? Kontrolní váha zajišťuje, aby odchylka v hmotnosti každé tyčinky byla co nejmenší. V případě potřeby vyšle do kráječe signál ke krájení silnějších nebo naopak tenčích plátků.

Flexibilní a spolehlivé: Pracovník obsluhuje kráječ potravin, na kterém lze sýr průmyslově krájet.

Automatická detekce polohy potravin

Plátky následně padají na dopravní pás, který zároveň slouží jako nárazník při výměně sýra. Kamera snímá polohu plátku sýra nad dopravním pásem a předává informace prvnímu robotu KR AGILUS HM. Takže robot přesně ví, jak plátek uchopit a položit na krájecí desku. „To byla pro nás obtížná část,“ říká Robin de Groot. „Robot totiž musí plátek přesně uchopit a umístit doprostřed pod nůž, aby byly strany při krájení stejně dlouhé a nevznikly drobky. Zpočátku bylo náročné přenést data z kamery do robota. Ale díky podpoře rozhraní od společnosti KUKA to fungovalo.“

Každá jednotlivá komponenta zná svůj úkol v automatizovaném systému.

Nikdo se sýra nedotkne, kromě robota. Tím se nejen zvýšila hygiena a výrazně se minimalizoval odpad při krájení, ale také se zdvojnásobila naše výrobní kapacita.

Hugo van Put, Technical Operations Manager ve firmě Vepo Cheese

Inovativní a inteligentní zpracování potravin

Kamera také rozpozná plátky, které nesplňují určité minimální rozměry. Ty jsou pak vyhozeny do Eurobinu, aby se z nich později vyrobil strouhaný sýr. Druhý robot KR AGILUS HM uchopuje hotové sýrové tyčinky pomocí vakuové rozpěrné jednotky a ukládá je do kazet balicího stroje. „Tam, kde bylo dříve zapotřebí mnoho ručních kroků, je nová linka nyní zcela automatizovaná,“ říká o systému Hugo van Put. „Nikdo se sýra nedotkne, kromě robota. Tím se nejen zvýšila hygiena a výrazně se minimalizoval odpad při krájení, ale také se zdvojnásobila naše výrobní kapacita.“

Stroj zpracovává potraviny podle nejvyšších hygienických standardů.

Maximální hygiena při styku s potravinami

Hygienické požadavky při zpracování potravin jsou velmi vysoké, proto byl pro výrobní linku ve firmě Vepo Cheese potřeba speciální robot. KR AGILUS v provedení „Hygienic Machine“ si s nimi poradí a také pomáhá firmám dodržovat národní i mezinárodní předpisy o hygieně potravin. Zárukou nejvyšší úrovně hygieny jsou povrchy odolné vůči korozi, maziva vhodná ke kontaktu s potravinami a používání dílů z ušlechtilé oceli. Elektrické rozhraní náročné na čištění se nenachází v primární styčné oblasti, ale pod robotem.

Hygiena potravin hraje zvláště důležitou roli při výrobě a balení.

Kompaktní robot KR AGILUS HM byl naší první volbou. Je totiž navržen pro maximální pracovní rychlosti. To nám umožnilo dosáhnout cíle firmy Vepo Cheese zdvojnásobit počet tyčinek na 10 000 za hodinu.

Robin de Grot, Managing Director ve firmě Groba

Výkonný software pro výrobu potravin a obalový průmysl

A ještě něco pomohlo firmě Groba při integraci: simulační software KUKA.Sim. S ním lze před uvedením do provozu simulovat detaily robotických aplikací a poté je na 100 % přenést do skutečného řídicího systému. „My jsme KUKA.Sim použili ke spuštění pohybových sekvencí robota KR AGILUS a tím k identifikaci možných problémů,“ vysvětluje Robin de Groot, „například s ohledem na vysokou rychlost zařízení.“ Další výhoda: Pomocí brýlí pro virtuální realitu uvidí zákazník své zařízení ještě před jeho instalací.

S pomocí softwaru KUKA.Sim měly firmy Vepo Cheese a Groba možnost otestovat funkce ještě před instalací.

S řešením našich sýrových tyčinek jsme naprosto spokojeni. Společně se společnostmi Groba a KUKA jsme vybudovali linku, která poskytuje vyšší výkon, větší bezpečnost a vyšší kvalitu než ruční výroba.

Hugo van Put, Technical Operations Manager ve firmě Vepo Cheese

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.