Vyberte si svoje miesto:

Štát

Správné broušení nožů: Automatizované broušení a leštění pomocí robotů

Aby bylo možné optimálně brousit ostří kvalitních kuchyňských nožů, zakoupila před více než 20 lety tchajwanská společnost Liow-Shye stojící za značkou Atlantic Chef prvního robota KUKA. Automatizované broušení a leštění pomocí robotů je zde tématem již dlouhá léta a Liow-Shye přitom těží z dlouhodobé podpory pobočky KUKA Taiwan.


Individuální řešení: Desítky let důvěry ve společnost KUKA

Dobře padnou do ruky, mají optimální vyvážení, čepel je dokonale broušená a zachovává si svou ostrost po dlouhá léta: Dobrý kuchyňský nůž musí být přesně přizpůsoben konkrétním potřebám kuchařů. Firma Liow-Shye Enterprise Co. na Tchaj-wanu tuto kvalitu zdokonaluje již od roku 1977 pod značkou Atlantic Chef. A výrobce se zhruba 160 zaměstnanci již více než 20 let sází nejen na německou ocel, ale také na robotiku z Německa. Přesněji: na automatizační řešení od KUKA. „Našeho prvního robota značky KUKA jsme koupili v roce 1999 a funguje dodnes,“ říká James Chang, generální ředitel firmy Liow-Shye. Nože firmy Atlantic Chef dnes brousí a leští více než 30 robotů KUKA – od broušení a gravírování loga až po leštění.

Vysoce automatizované: KR CYBERTECH leští a brousí nože firmy Atlantic Chef. 

Optimální povrch pro kuchyňské nářadí

Zejména poslední zmíněné, leštění čepelí, kdysi představovalo pro společnost velkou výzvu. Důvod: Ne vždy byla dána vysoká kvalita a dobré výsledky, podle toho, který zaměstnanec tuto činnost převzal. „Leštění a broušení nožů jsou klíčovými faktory při výrobě vysoce kvalitních nožů, takže jsme se rozhodli tento proces automatizovat,“ říká Chang. Už předtím, než se KUKA před 22 lety přestěhovala do své tchajwanské pobočky, se firma Liow-Shye spoléhala na automatizační řešení technologické společnosti se sídlem v Augsburgu. Když tedy byla společnost KUKA konečně na Tchaj-wanu, spolupráce se zintenzivnila. „Firma Liow-Shye měla velký zájem spolupracovat s našimi inženýry na zlepšování jejich produktů,“ říká Alina Tsai, Country Service Manager ve společnosti KUKA Automation Taiwan.

Společně se společností KUKA hledala firma Liow-Shye řešení, které by bylo nejen rychlé a flexibilní, ale především by přinášelo vysoce kvalitní výsledky.

Leštění a broušení nožů jsou klíčovými faktory při výrobě vysoce kvalitních nožů, proto jsme se rozhodli tento proces automatizovat.

James Chang, generální manažer firmy Liow-Shye

Průmyslové roboty automaticky leští povrch

Řečeno, uděláno. Čepele nožů dnes brousí a leští hned několik robotů KR CYBERTECH. Tento typ průmyslového robota lze použít pro všechny typy nožů - ať už pro západní nebo japonskou kuchyni. K tomu účelu je ocelový nůž uchopen ramenem robota a přidržován k brusce. V závislosti na požadované hraně čepele to brousicí robot provádí pod určitým úhlem, s příslušnými opakováními a potřebným tlakem. „V důsledku toho jsme byli schopni výrazně snížit chybovost a spotřebu materiálu,“ zdůrazňuje James Chang. Od doby, kdy bylo implementováno automatizované zpracování povrchu, firma Liow-Shye těží z vysoké a stabilní kvality produktu.

Od hrubého po jemné zpracování – chapadla přesně vědí, jak nejlépe pracovat s noži.

KR CYBERTECH v akci pro ostré a jemně leštěné nože

Velmi jemné a zcela individuální: Ve firmě Liow-Shye stroje automaticky zpracovávají povrchy nožů.

Broušení, leštění a ještě více automatizovaného zpracování

Po ukončení procesu broušení a leštění čepelí robot KR AGILUS vyleptá logo do oceli. Podobně jako u razítkování robotické rameno pomocí speciálního nástroje vtlačí požadovaný tvar do oceli. Přesné a se stálou kvalitou. Stroj nevyžaduje mnoho prostoru a dokáže dodat potřebnou přesnost v nejkratším možném čase. Díky doživotnímu mazání na ozubených kolech také nevyžaduje žádné výměny maziva a vyžaduje minimální údržbu. To zaručuje nepřetržitou produktivitu.

Dokonalý povrch pro každý nůž

U každého typu nože, který tchajwanská firma vyrábí, má robot svou vlastní práci, aby splnil různé požadavky. S pomocí KUKA smartPADu a softwaru jsou brousícími a leštící roboty dokonale připraveny na konkrétní požadavky. Vzhledem k tomu, že každý typ nožů vyžaduje své vlastní broušení – ať už jemné nebo vroubkované, ať už pro krájení ryb, rajčat nebo masa, ať už zakřivené krájecí nože nebo nože s obzvláště širokou čepelí na sekání kostí. Tvary, tloušťky a hmotnosti se liší.

Materiál nožů by se při zpracování neměl poškrábat.

Stroje musí obdržet příslušné informace a také musí být schopny manipulovat s různými materiály a rukojeťmi. Je to software, který umožňuje robotům aplikovat různé typy pohybů (LIN / P to P) pro každý nůž v každém výrobním kroku. Tímto způsobem lze dosáhnout vysoké přesnosti opakování a dráhy a také potřebného tlaku při broušení různých materiálů.

KUKA Taiwan podporuje firmu v automatizaci její výroby již mnoho let a společně pracujeme na neustálé optimalizaci procesu.

Alina Tsai, Country Service Manager ve společnosti KUKA Automation Taiwan

Technologický průkopník v oboru

„KUKA Taiwan podporuje firmu v automatizaci její výroby již mnoho let a společně pracujeme na neustálé optimalizaci procesu,“ říká Alina Tsai. Díky brzké integraci automatizace ve firmě a spolupráci se společností KUKA se Liow-Shye dokázala vyvinout v jednu z technologicky vedoucích společností v oboru. Důležitým aspektem je trvalá udržitelnost. Roboty – jako ten, který byl uveden do provozu v roce 1999 – by měly vydržet co nejdéle a být schopny se přizpůsobit novým výzvám.

Tým firmy Liow-Shye si za ta léta vybudoval rozsáhlé know-how a chce krok za krokem zlepšovat výrobu.

Komplexní servis pro vysoce odolné robotické prvky

James Chang a jeho tým kromě toho těží z údržby na místě v reálném čase a z pravidelných kontrol, oprav a údržbových činností. „KUKA a Liow-Shye si v průběhu let nejen vybudovaly pevný vztah mezi zákazníkem a dodavatelem, ale také jsme průmyslovým partnerem,“ zdůrazňuje Chang. „Ať už se jedná o náhradní díly nebo softwarovou podporu, společnost KUKA nás vždy dostatečně a včas podporuje, abychom robota mohli používat již 20 let.“

Společnost KUKA Taiwan vždy reaguje na průmyslové požadavky a nabízí podporu od prvního nápadu až po programování robotů pro automatizované zpracování. „Díky našim globálním zkušenostem v nejrůznějších průmyslových odvětvích dokážeme optimálním způsobem podporovat naše zákazníky vhodnými automatizačními řešeními a technologiemi,“ zdůrazňuje Alec Lin, generální ředitel KUKA Automation na Tchaj-wanu. KUKA Taiwan nabízí komplexní škálu služeb, od simulace robotů a provedení aplikace, včetně školení zákazníků, až po poprodejní služby, jako jsou balíčky údržby.

Pro dosažení optimálních výsledků již Liow-Shye nevyžaduje žádné ruční zpracování materiálu. James Chang ukazuje společnosti KUKA, jak roboty fungují.

Další nápady pro další krok

James Chang je přesvědčen o automatizaci společně se společností KUKA. „Pro naše potřeby mají roboty KUKA správnou tuhost a odolnost a také software je maximálně stabilní,“ shrnuje Chang. Spoléhá na pokračování ve vývoji nových řešení a další automatizaci se společností KUKA i v budoucnu. Zatímco leštění, broušení a gravírování už dnes provádějí téměř výhradně stroje, procesy jako balení nožů jsou i nadále ruční prací. Chang říká: „Už nyní zvažujeme, které další části výroby mohou v budoucnu převzít roboty.“ Společnost KUKA Taiwan je vždy připravena výrobce nožů podpořit.

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.