Vyberte si svoje miesto:

Štát

Klíčová je optimální kombinace: Paletizátor nápojů KUKA 

Ve skladu společnosti Pepsi – Jordan ICE je srdcem procesu paletizace robot KR 700 PA. Stohuje nealkoholické nápoje různých tvarů a velikostí na stejnou paletu. Díky svému dlouhému dosahu a optimálním cyklům enormně zvyšuje produktivitu ve skladu výrobce nápojů.


Vysoká rychlost, méně chyb

Plně automatická smíšená paletizace platí mezi paletizačními roboty za královskou disciplínu. V pobočce Pepsi v Jordánsku robot KUKA tento úkol zvládá na výbornou. Už pět let je 700 KR PA zárukou toho, že supermarkety a další obchody jsou rychle a spolehlivě zásobovány požadovaným výběrem nealkoholických nápojů. Láhev po láhvi, plechovka po plechovce, vrstva po vrstvě. „Pomocí robota se nám podařilo zvýšit produktivitu a výrazně snížit chybovost v důsledku ručních zásahů,“ říká Bechara Nassar, manažer prodeje ve společnosti Technica International SAL, což je poskytovatel řešení pro automatizaci a robotiku z Libanonu, který se ujal instalace paletizačního zařízení ve společnosti Pepsi.
Plně automatická paletizace pro nápojový průmysl: Ve společnosti Jordan ICE se točí vše kolem robota KR 700 PA

KR 700 PA je srdcem systému paletizace nápojů

Vše se točí kolem robota KR 700 PA a kolem balení určeným k paletizaci. Stojí uprostřed haly, kolem něj pět nebo šest palet s různými lahvemi a plechovkami, které jsou již zabaleny do malých balíčků. Pepsi má ve svém sortimentu více než 500 variant svých 23 značek jako Lipton, 7UP a Pepsi – a to v různých velikostech. Výzva pro všechny roboty, které musí balíčky uchopovat a s maximální přesností odkládat. Nejprve vysokozdvižný vozík přiveze palety s nápoji na robotickou stanici, stejně jako prázdné palety a potřebné mezivrstvy.
Robot KUKA přesvědčuje i v těch nejtěsnějších prostorách, pokud jde o paletizaci nápojů

Úspěšně zvládnutá výzva při smíšeném paletizování nápojů

A pak to začne: Poté, co připravil prázdnou paletu na nakládací stanici, robot KR 700 PA uchopí vrstvu nápojů svým uchopovacím ramenem a postaví ji na tuto paletu. Následně se přisaje k mezivrstvě pomocí vakuové funkce, položí ji na nápoje a přesune se k vyzvednutí další vrstvy. Nejtěžší nápoje se ukládají dolů, lehčí nahoru. V důsledku toho došlo k optimalizaci pracovních procesů mezi skladem a paletizačním systémem ve společnosti Pepsi v Jordánsku. Když je robot hotový se svým úkolem, palety jsou přepravovány pomocí dopravního pásu a nakonec postaveny na úložnou plochu nákladního vozu.
Paletizační robot následně stohuje vrstvu po vrstvě – podle konkrétních potřeb zákazníka. Paleta je nyní připravena k odběru
Paletizátor nápojů: KR 700 PA od společnosti KUKA je první volbou systémového integrátora Technica International SAL

Přesný, rychlý, výkonný

KR 700 PA má nosnost až 700 kgu nápojových plechovek o objemu 0,33 litru to odpovídá více než 2 100 plechovkám. I při maximálním zatížení pracuje KR 700 PA díky vysoce výkonným motorům přesně a rychle až ve 4 pracovních cyklech za minutu. A přitom pracuje přesně podle plánu. Bechara Nassar vysvětluje: „Na základě předem specifikovaného systému se na palety stohují různé druhy nápojů. Zákazník používá software k určení pořadí vrstev a palet.“ To nabízí obrovské výhody, zejména pro maloobchod: Palety lze osazovat individuálně, podle požadavků v prodejně. To usnadňuje například doplňování regálů na místě.
Co si přejete? Zákazník si může palety poskládat zcela individuálně pomocí softwaru

Od ručního systému až po paletizátor nápojů

Úkol, který nyní provádí robot, byl až do roku 2016 prováděn ručně mnoha zaměstnanci ve skladu společnosti Pepsi Jordan. Jeden z požadavků zákazníka zněl: osobám, které tuto těžkou fyzickou práci vykonávají, je třeba ulevit pomocí automatizace. „Pouze automatizace umožnila, aby proces mohl být navržen tak, aby byl co nejúčinnější. A společnost KUKA pro nás měla nejvhodnějšího robota,“ vysvětluje Bechara Nassar výběr robota KR 700 PA. Společnost Pepsi si totiž při automatizaci zakládala na tom, aby bylo využit co nejmenší prostor. Díky svému dosahu až 3,3 m a kompaktnímu designu se KR 700 PA dobře hodil do skladu výrobce nápojů, který měl v roce 2020 globální obrat přes 70 miliard amerických dolarů.
KR 700 PA zvládá plně automatickou smíšenou paletizaci rychle a přesně

První spolupráce se společností KUKA

Tým společnosti Technica International SAL pracoval se společností KUKA na instalaci poprvé – a byl velmi spokojen. „KUKA poskytla našim technikům na místě optimální podporu při integraci robota,“ říká Bechara Nassar. Společnost nabízí automatizační řešení již od roku 1982 a je považována za průkopníka v oblasti robotických systémů na Středním východě a v oblasti Perského zálivu. Technica plánuje rozšířit toto paletizační řešení do dalších závodů v různých průmyslových odvětvích po celém světě. Bechara Nassar dodává: „Kromě toho chceme systém rozšířit o další krok a našim zákazníkům nabídnout takzvané tetrisové paletizační řešení. Tímto způsobem by bylo možné stohovat různé typy a velikosti nápojů i v rámci stejné vrstvy.“ Největší problém v této souvislosti je následující: Každá vrstva musí dosahovat stejné výšky, aby bylo možné na ni naskládat vrstvy další. Příslušný software to také dokáže předem přesně vypočítat a naplánovat.

Vzhledem k velmi omezenému prostoru, který máme k dispozici, jsme chtěli, aby byl systém paletizace nápojů co nejefektivnější. Tento náš požadavek robot KR 700 PA splňuje dokonale.

Bechara Nassar, manažer prodeje ve společnosti Technica International SAL

Vyhledat systémového partnera KUKA

Zde si můžete vyhledat vhodného partnera pro své odvětví či řešení problému.